Suyunuzu Yanınızda Taşıyın, Doğayı Koruyun

Suyunuzu Yanınızda Taşıyın, Doğayı Koruyun

Suyunuzu Yanınızda Taşıyın, Doğayı Koruyun

Denizler kirleniyor, hava kirleniyor, su kirleniyor… Dünyamız maalesef günden güne daha çok kirleniyor ve daha az yaşanır hale geliyor. Ancak bu gidişatı tersine çevirmek bizim elimizde. Ufak adımlarlar ve kolektif bilinçle hareket ettiğimizde, kirlenen bu dünyayı tekrar yaşanılabilir ve ferah bir yer yapmak mümkün.

Bu yazımızda doğayı koruma adına sizin atacağınız küçük ancak geri dönüşümünün büyük olacağı bir yoldan bahsedeceğiz: Plastik su şişesi kullanımını bırakmak. Plastiklerin doğada yok olma süresi 1 yıla yakındır. Bu süre, bizim hayal dahi edemediğimiz kadar fazladır. Plastikler dünyada bu kadar uzun süre kalırken sadece kirlilik yaratmıyor. Aynı zamanda doğada katliamlara sebep oluyor. Birçok canlının yaşamını yitirmesine neden oluyor. Çünkü doğal habitatları zedeliyor, hayvanları zehirliyor.

Plastikler 4,5 milyar yıllık dünyada sadece ve sadece 70 yıldır varlar. Ancak çok eski dünyamıza verdikleri zarar çok büyük. Bir senede üretilen plastik miktarını duymak ister misiniz? Yaklaşık 350 milyon ton… Her yıl bu kadar plastik üretiliyor, ne yazık ki çok az miktarı geri dönüşüme gönderiliyor.

Büyük bir çoğunluğu doğada kalıyor. Dünyadaki bu çılgınca plastik kullanımına tepki olarak doğaseverler ve doğayı koruma bilinci yüksek olan insanlar, kullan at plastik ürünlerden uzak duruyor. En çok kullanılan plastik ürünler ise su şişeleri… Büfen 500 ml’lik bir su şişesi alıp, suyu içip bitirdikten sonra plastik atık oluşturmuş oluyoruz.

Evimize 5 litrelik su alıyoruz ve yine plastik atık meydana geliyor. Hayatımızın en temel ihtiyacı sudur. Ancak bu temel ihtiyacımızı gidermeye çalışırken aslında doğaya zarar veriyoruz. Bu nedenle evlerimizde su arıtma sistemine geçerek plastik atıkların önüne geçebiliriz. Evimizdeki su arıtma sisteminden kendi su kabımıza su doldurarak suyumuzu yanımızda taşıyabiliriz. Böylelikle marketlerden, büfelerden su almamıza gerek kalmaz.

Hem daha az para harcayız, maliyetlerimiz düşer hem de doğaya verdiğimiz zararı azaltmış oluruz. Eğer hala evinizde su arıtma sistemi yoksa, Sulax sizin için en kaliteli su arıtma sistemini kolaylıkla ve hızla sağlar. Çeşme suyu ya da damacana sudansa, arıtma cihazından sağlıkla su içebilirsiniz.

Paylaş:

Ücretsiz
Kullan