Su İçerek Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Su İçerek Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Su İçerek Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Su içmek gündelik hayatımızda çok kolay gibi görünen bir şey ancak vücudumuzun sağlığı için önemi çok büyük. Uzman doktorlar günde en az 2 litre su içmenin bağışıklık sistemimizi güçlendirdiğini dile getiriyorlar.

Su içerek vücudumuzdaki toksinleri atmış oluyoruz. Bağışıklık sistemimiz, vücudumuzu dışarıdan gelen mikrop ve virüslere karşı koruyan organ ve dokulardan meydana gelir. Organlarımızın üzerindeki birer kalkan olarak düşünebiliriz.

Bağışıklık sistemimiz güçlü olduğunda ve düzgün çalıştığında bizi parazitlerden, bakterilerden, virüslerden ve hatta kanserden bile koruyor. Eğer bağışıklık sistemimiz zayıflarsa, vücudumuz birçok rahatsızlığa ve hastalığa açık hale geliyor; yani o bahsettiğimiz kalkanlar yavaşça aşağı iniyor. İki tür bağışıklığımız var; biri doğuştan geliyor diğerini ise sonradan kazanıyoruz. Doğal bağışıklık ile kazanılmış bağışıklık birbirini tamamlayarak tam bir savunma oluşturuyor. Savunma sistemimiz olan bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak bizim elimizde.

Uzmanlar vücudun kendini yeniden yapılandırdığı, eksikleri giderdiği, tamiratın başladığı an olarak bizlere uykuyu işaret ediyorlar. Düzenli bir uyku, güçlü bir bağışıklık sistemi için birincil koşul. Az ve düzensiz uyuyan insanların bağışıklığı düşüyor ve hastalıklara daha kolay yakalanabilir hale geliyorlar. Bu nedenle günde en az 6 saat uyumak gerekiyor. Kaliteli bir uyku için de uyumadan evvel bir bardak su içmemiz gerekiyor.

Böylelikle vücudumuzun gece boyu ihtiyaç duyacağı suyun bir miktarını uyumadan evvel vücudumuza vermiş oluyoruz. Aynı şekilde sabah kalkar kalkmaz su içerek, uyku boyunca kuruyan organlarımızı adeta ferahlatıyoruz.

Bağışıklık sisteminin bir diğer önemli dayanağı ise dengeli ve sağlıklı beslenmedir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri ona vermemiz gerekir. Vücudumuz en çok suya ihtiyaç duyar. Susuz bir vücut hayatta kalamaz. Bu nedenle düzenli olarak su içmek bağışıklık sistemimizin ayakta kalmasını sağlar.

Tüm vücut sistemlerimizin sorunsuz çalışabilmesi için su içmemiz gerekir. Beynimiz çalışırken, midemiz çalışırken, akciğerlerimiz çalışırken suya ihtiyaç duyarlar. Biz görmesek de vücudumuzun içinde su içmek sahiden de fark yaratır. Su içerek besinleri hücrelerimize ulaşır, vücudumuzdan toksinler atılır, zararlı bakteri ve virüsler etkisiz hale getirilir.

Paylaş:

Ücretsiz
Kullan