Şebeke Suları Ne Kadar Sağlıklı?

Şebeke Suları Ne Kadar Sağlıklı?

Birçoğumuz senelerdir çeşmeden akan suyu içme suyu olarak kullanıyoruz. Son senelerde çoğu insan damacana ya da arıtma cihazı gibi aalternatiflere yönelse de hala çeşme suyunu içen, çayında yemeğinde kullanan birçok insan var. Bununla birlikte şebeke suyunun kanser yaptığı uzmanlar tarafından kanıtlanmış bir gerçek.  Çeşme suyunun içerisinde bulunan klor, trhialometan isimli bir kimyasala dönüşüyor. Ne yazık ki bu kimyasal vücudumuza kanserojen etki yapıyor. Uzmanlar bu kimyasalın vücudumuza sadece çeşme suyu içerek değil, çeşme suyu ile alınan sıcak duşta da girdiğini söylüyor.

Çeşmeden akan şebeke suyu temiz olmalıdır, ancak ne yazık ki ülkemizde çeşmeden akan suda yüksek oranda klorür bulunmaktadır. İçilebilecek iyi su; renksiz, kokusuz olmalı ve temel mineralleri içermelidir. Maalesef ki kaynaktan gelen su her ne kadar temiz olsa da, dış çevrenin etkileri ile toksik hale gelmeye çok açıktır. İçme suyunu bu toksiklerden dezenfekte etmek amacıyla bazı kimyasal maddeler atılmaktadır. Bu kimyasallardan ilk akla gelen klordur. Klorun, suyun içerisindeki organik maddelerle bir araya gelmesi ile tepkime sonucunda trihalometan adlı kanserojen etkisi olan kimyasal ortaya çıkmaktadır.

Çoğu insan çeşme suyunu daha ekonomik olduğu için tercih etmekte, suyun temizliğini ve kendi sağlığını göz ardı etmektedir. Uzmanlar klorlu ile sıcak duş almanın dahi tehlikeli olduğunu dile getirirken, çeşme suyunu içmeye devam etmek ciddi anlamda sağlığı riske atmak anlamına geliyor. Bizler klorun vücudumuza zararlı etkisini hemen göremiyoruz. Zehir barındıran kimyasallar yağ dokularımızda birikiyor ve negatif etkileri zaman içerisinde, yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Ayrıca en çok bilinen klor olsa da, içme suyunun içerisinde arsenik ve alüminyum da bulunuyor. Arsenik de kansere yol açan bir zehirdir. Nörolojik, deri ve kalp hastalıklarına yol açmaktadır.  Alüminyum ise Alzhemier ve Parkinson gibi hastalıklara neden olan toksik bir maddedir.

Peki, o zaman ne yapmalı?

Çeşmeden su içmekten vazgeçin demiyoruz, ancak arıtma sistemine geçmek en mantıklı çözüm olabilir. Çeşmenizden akan suyu zararlı maddelerden arındırarak, daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Böylelikle sürekli damacana ile su almak yerine sadece bir kere maliyete katlanıp ömür boyu temiz su içebilirsiniz.

Paylaş:

Ücretsiz
Kullan