Hamilelikte Su Tüketimi

Hamilelikte Su Tüketimi

Su içmek insan sağlığı için oldukça önemlidir. Hamilelikte su tüketimi hem anne hem de bebek sağlığı açısından daha da büyük bir öneme sahiptir. Bedenin normal hayatta ihtiyaç duyduğu su miktarı, hamilelik ile birlikte artmaktadır. Vücut farklı talep ve ihtiyaçlara sahip olmaya başlar. Dehidrasyon yani fazla su kaybetmek, ödem, cilt lekeleri, doğum sonrasında süt üretimi sorunları dahil birçok olumsuzluğun önüne su içerek geçebilirsiniz.

Fazla su kaybı hamilelik döneminde yaşandığı zaman, hamilelik dönemi boyunca yaşanan süreçte şiddetli rahim kasılmalarına sebep olabilecek hormonların salgılanmasının artmasına sebep olabilir. Su kaybıyla salgılanması artman bu hormonlar aynı zamanda hamileliğin son dönemlerinde erken doğumu tetikleyebilir.

Yüksek su kaybıyla beraber, bebeğin hamilelik süreci boyunca anne karnında korunarak yaşamını ve gelişimini sürdürdüğü amniyon sıvısında da azalmaya sebep olur. Bebeğin anne karnında rahatça hareket etmesini sağlayan, dışarıdan gelebilecek darbelerden veya tehlikelerden koruyan bu sıvının azalması bebeğinizin sağlığının tehlikeye girmesine sebep olur.

Hamilelik dönemi boyunca sıkça karşılaşılan cilt problemleri, cilt kurulukları, kabızlık ve ödem gibi birtakım rahatsızlıkların önüne geçebilmek için bol bol su tüketmek gerekir. Az su tüketiminin yol açtığı kabızlık, hamilelik sürecinde anne adaylarını zorlayacak durumların oluşmasına sebep olur. Hamilelikte bol su tüketmek, cildinizin daha parlak görünmesini sağlar. İdrar yolu enfeksiyonlarının da oluşması engellenir. Sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlar.

Su tüketimi, hamilelik sonrasında bebeğiniz için en sağlıklı beslenme yolu olan anne sütünün üretiminde de oldukça önemli rol oynamaktadır. Kaliteli süt ve yeterli süt üretimi için hamilelik boyunca anne adaylarının günde en az 2 litre su tüketmesi gerekmektedir. Hamilelik sürecinde anne vücudunda ortalama 7 litre su tutulmaktadır. Bu depolanan su bebeğinizin sağlığı için hayati bir önem taşımaktadır ve bebeğinizin hayati fonksiyonlarının gelişmesinde büyük rol oynar. Gün boyu en az tüketilmesi gereken 2 litre su miktarı yaz aylarında da artırılabilir çünkü yaz aylarında terleme nedeni ile vücudun kaybettiği su miktarı artmaktadır.

Meşrubat veya çay, kahve gibi içecekler bu su tüketim oranına dahil edilmez. Çünkü bu sıvılar çok kısa sürede vücuttan atılır ve su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmaz.

Hamilelik dönemi boyunca bebeğiniz kalsiyum ihtiyacını anne kemiğinden sağlamaktadır. Bu kalsiyum ihtiyacının karşılanması sonucu anne bedeni daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duymaya başlar. Bol su tüketimine dikkat etmenin yanında, içtiğiniz suyun kalitesi de oldukça önemlidir. Artan bedensel ihtiyaçlarınızın sağlanması için sudan alacağınız mineral, kalsiyum, magnezyum miktarı da artmaktadır. Bu yüzden hamilelik süreci boyunca tüketeceğiniz bol su ihtiyacı için yüksek mineral, kalsiyum değerlerine sahip lezzetli ve kaliteli su üretmenizi sağlayan Sulax Su Arıtma Sistemlerini tercih etmek hem bebeğinizin hem de kendi sağlığınız için oldukça önemlidir. Sağlığınız için Sulax Su için!

Paylaş:

Ücretsiz
Kullan