Günlük Su İhtiyacımız Nasıl Olmalıdır?

Günlük Su İhtiyacımız Nasıl Olmalıdır?

Günlük Su İhtiyacımız Nasıl Olmalıdır?

Günlük su ihtiyacımızı karşılamak için içmemiz gereken su miktarı, yaşımıza, gün içinde yaptığımız egzersizlere ve yaşadığımız iklim koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Kişinin sağlığına, çevresel koşullarına, fiziksel durumuna göre ihtiyaç duyduğu su miktarı farklıdır. Ancak unutmamalıyız ki, her birimiz gün içinde yaptığımız aktivitelerle, terleme ve idrar yoluyla, hatta nefesle bile su kaybediyoruz ve bu kaybettiğimiz suyu yerine koymamız şart!

Sağlıklı bir yaşam için su çok önemli.

Uzmanlar sağlıklı bir yaşamın ilk adımının yeterli su içmek olduğunu söylüyor. Vücudumuzun %60’ı sudan oluşmaktadır ve vücuttaki tüm organlarımızın işlevlerini yerine getirebilmeleri suyun önemi büyüktür. Yaşamımız için gereken suyun büyük çoğunlunu da içtiğimiz su oluşturmaktadır. Yetişkin bir erkek için günde en az 3 litre, yetişkin bir kadın için ise 2.2 litre su içmesi önerilir. Ancak bu miktar yaşam koşullarına göre artabilmektedir. Vücudumuzdakitoksinleri atmak, vücut sıcaklığımızı ayarlamak, organlarımızı korumak, besinleri sindirebilmek ve vücudumuza gerekli mineralleri kullanabilmek için yeterli su içmek çok önemlidir.

Özellikle yaz aylarında su içmenin önemi çok büyük.

Havaların ısınmasıyla birlikte daha çok terliyoruz ve gün içindeki aktivitelerimiz daha fazla su kaybetmemize neden oluyor. Vücudumuzdaki bu su kaybı da ciddi sorunlara yol açabiliyor. Özellikle yaz aylarında daha fazla su içmek, ciddi rahatsızlıkların önüne geçiyor. Hastalıklardan korunmamızın en etkili ve basit çözümü yeterli su içmekten geçiyor. Bu sebeple, yaz aylarında tükettiğimiz günlük su miktarını arttırmak faydalı olacaktır. Metabolizmamızı düzenlemek, hastalıklara davetiye çıkarmamak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için yaz kış su içmeyi alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor. Su içmek yorgun hissetmemizin de önüne geçer. Yaşamımızı kaliteli sürdürmek için enerjik olmamız, yorgunluktan ve halsizlikten kaçınmamız önemlidir. Bunun yolu da yine yeterli miktarda su tüketmekten geçer. Vücudumuzun ihtiyacı olan suyu karşıladığımızda daha dinç,daha enerjik oluruz ve günümüz daha kaliteli geçer.

Sağlıklı ve güzel bir yaşam sürmemiz için su içmek ilk koşuldur. Gün içinde içtiğiniz su miktarını arttırınca, yaşam kalitenizin de kendiliğinden artacağını göreceksiniz!

Paylaş:

Ücretsiz
Kullan